Метеорологічні особливості першої

Агрометеорологічний бюлетень

по Закарпатській області

за другу декаду квітня  2024 року

Метеорологічні особливості другої декади

квітня  2024 року

        Погода другої декади квітня обумовлювалась в першій п’ятиденці - впливом антициклону. В другій половині декади під впливом північного циклону з фронтальним розділом та циклонів по всій території області відмічались опади у вигляді помірних, місцями в окремі дні сильних зливових дощів з посиленням вітру, на високогір'ї з мокрим снігом та снігом. Спостерігались заморозки у нічні та ранкові години: на поверхні грунту, в повітрі та на висоті 2 см від поверхні грунту, інтенсивністю 0-4° морозу             

Температура. Середня декадна температура повітря на більшій території області становила 9-13° тепла,  на високогір’ї (Сл Плай) – 5° тепла, що на 2-3° вище норми. Аналогічного періоду минулого року було холодніше на 7-8°.

             Максимальна температура повітря в денні години на  території області підвищувалася до 16-27º тепла. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 5° морозу-2°тепла. Поверхня грунту охолоджувалась до 4° морозу-2°тепла.

 

 

       Опади випадали упродовж 3-5 днів у вигляді дощу та мокрого снігу. Сумарна кількість їх  складала 75-155% декадної норми (13-40 мм). 

   

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 62-75 годин, що більше норми на 5-16 годин.

 

      Вітер фіксувався помірний та сильний. На М Н.Ворота, М В.Березний та М Хуст та на високогір’ї (Сл Пдай)  протягом 1-2-х днів зафіксовано швидкість вітру 15-20 м/с.

     

 

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

 

          На початку періоду агрометеорологічні умови для весняної вегетації озимих культур, початкових фаз розвитку ярих культур, цвітіння та запилення плодово-ягідних культур, підготовки грунту під посів теплолюбних культур, були цілком сприятливими.

       Накопичення ефективних температур вище +5° станом на кінець квітня  становили від 112° в гірських районах до 424° в низинних, що відповідає температурним показникам другої декади травня. Підвищення температурного режиму та достатні вологозапаси грунту сприяли прискоренню фенологічного розвитку с/г культур на 3-4 тижні  раніше багаторічних строків.

        

      В другій половині декади дощі значно покращили вологозабезпечення грунту. Водночас, хмарна, волога погода перешкоджала льоту бджіл, негативно впливала на цвітіння та запилення плодово-ягідних культур, що згодом може призвести до утворення пустоцвітів та зменшення врожаю плодових та ягідних культур. Заморозки, які спостерігались в області на поверхні грунту, в повітрі та на висоті 2 см над поверхнею грунту інтенсивністю 0-4˚, були шкодочинними для полуниці, яка в низинних районах області перебувала у фазі цвітіння, сходів теплолюбних культур, та для квітучих плодово-ягідних культур в передгірних та гірських районах.

     

       Озимина. Озима пшениця перебувала у фазі нижній вузол соломини. Висота рослин  19-24 см. Густота 1114-1126 стебел на м.кв.

        Стан рослин добрий.

      Cади та виноградники. Яблуня – кінець цвітіння у низинній зоні, відокремлення бутонів – у гірській, абрикос, персик, слива, черешня –  формування плодів,    виноград –   поява 1-го суцвіття.

       Багаторічні трави. Конюшина відростала. Висота рослин 12 см

 

     За визначенням запасів вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 18 квітня 2024 р.) запаси продуктивної вологи в області є оптимальними для критичного періоду озимої пшениці «нижній- вузол соломини- колосіння»: у метровому шарі ґрунту під озимими зерновими в низині містилось 295 мм продуктивної вологи. В низинно-передгірних районах в півметровому шарі грунту містилось 119-155  мм продуктивної вологи, в гірських районах під конюшиною –  92  мм.

     

 

Начальник Закарпатського ЦГМ                                      В.М. Манівчук

 

Куклишин Оксана

657070