Метеорологічні особливості першої

Метеорологічні особливості другої декади

листопада  2023 року

 

    Друга декада листопада обумовлювалась впливом потужної баричної депресії з декількома центрами та проходженням фронтальних розділів. Спостерігалась переважно хмарна погода з опадами у вигляді дощу, мокрого снігу, у горах – снігу. Фіксувалась слабка ожеледь та ожеледиця на дорогах.

   Температура. Середня декадна температура повітря на більшій території області становила 3-6° тепла, що на 0-2° вище норми та морозу на  високогір’ї Сл Плай, що 1°нижче норми. Минулого року в даний період часу температурний режим був на переважній території області аналогічним.

     Максимальна температура повітря в денні години на  території області температура підвищувалася до 3-12º тепла. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 0-6°морозу. Поверхня грунту охолоджувалась до 0-9°морозу.

    Середня відносна вологість повітря знаходилася  в межах 81-97 %.

    Опади випадали майже щодня у вигляді дощів, мокрого снігу та снігу сумарною кількістю 139-331% декадної норми (35-89 мм).

      На кінець декади сніговий покрив відмічався місцями в гірських районах висотою 1см, та на високогір’ї (Сл Плай) висотою 15 см.

  Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 4-10 годин, що на 8-13 години менше норми.

 

      Вітер переважав слабкий та помірний лише протягом 1-го дня місцями в горах та на високогір’ї Сл Плай відмічалось посилення вітру до 17-20 м/с.

 

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

    Агрометеорологічні умови були задовільні для початкових фаз розвитку озимих культур. Із зниженням температурного режиму наприкінці декади,  вегетаційні процеси припинились, що близько багаторічних показників.  В залежності від строків сівби озимі зернові перебували у фазі 3-й лист-кущіння.

        Сума ефективних температур вище +5°, яка накопичилась починаючи з 20 вересня (початок посіву озимих культур)  була значно вище норми.

 

 

Начальник Закарпатського ЦГМ                                      В.М. Манівчук

 

Куклишин

 

657070